Perearstikeskus on tervishoiuasutus, kus pakutakse esmatasandi tervishoiuteenuseid perearsti juhtimisel. Perearstikeskus on tavaliselt esimene koht, kuhu inimesed pöörduvad terviseprobleemide korral. Perearst on patsiendi esimene kontakt tervishoiusüsteemiga. Perearstikeskuste ülesanded hõlmavad järgmist:

  • Üldarstiabi: Perearstid tegelevad tavaliste terviseprobleemide diagnoosimise, ravi ja jälgimisega. Nad võivad ka ravida paljusid haigusi ja seisundeid ning kirjutada välja retsepte ravimitele.
  • Ennetav tervishoid: Perearstid tegelevad ka ennetava tervishoiuga, nagu vaktsineerimised, tervisekontrollid ja nõustamine, nt tervisliku eluviisi kohta. Nad aitavad patsientidel edendada tervislikku eluviisi ja ennetada haiguseid.
  • Suunamine eriarstide juurde: Kui patsiendil on keeruline terviseprobleem, võib perearst suunata nad edasi eriarstile, kes on spetsialiseerunud konkreetsel meditsiinilisel valdkonnal.
  • Krooniliste haiguste jälgimine: Perearstikeskused tegelevad sageli krooniliste haiguste, nagu diabeet või kõrgvererõhutõbi, jälgimisega ning aitavad patsientidel neid haigusi hallata.

Perearstikeskus

Perearstikeskus on oluline osa tervishoiusüsteemist, kuna nad pakuvad patsientidele ligipääsetavat arstiabi ning aitavad suunata neid vajadusel spetsialiseeritud eriarsti poole. Eestis ja paljudes teistes riikides on perearstikeskustel võtmeroll tervishoiusüsteemi toimimises.

Perearsti töövaldkonnad

  • tervise edendamine, mis hõlmab tervise riskitegurite hindamist, individuaalset tervisekasvatust ja meditsiinilist nõustamist;
  • haiguste ennetamine, mis hõlmab tervise riskitegurite hindamist, immuniseerimist ja sõeluuringuid;
  • haiguste diagnoosimine;
  • haigete ravimine ja nõustamine;
  • patsiendi edasisele ravile suunamine;

Perearstidel on õigus kirjutada retsepte ravimitele, mis on vajalikud patsientide raviks. Perearstid haldavad patsientide meditsiinilist dokumentatsiooni, mis sisaldab nende tervise ajalugu, diagnoose, ravi ja testide/analüüside tulemusi.

Perearsti vahetamine

Kuidas vahetada perearsti? Selleks, et vahetada oma praegust perearsti, tuleb esitada avaldus eelistatud perearstile, kes teid oma nimistusse võtaks. Perearsti vahetamise peamised põhjused võivad olla seotud elukoha muutusega või rahulolematusega senise teenusega. On soovitatav valida perearst, kes asub teie elukohale võimalikult lähedal, et tagada mugav juurdepääs arstiabi teenustele. Perearsti teeninduspiirkonda ja nimistut saate kontrollida Tervisekassa kodulehelt. Perearsti vahetusel tuleb uuele perearstile esitada väljavõte või koopia oma tervisekaardist eelmise perearsti juures.

Perearstikeskused

Pealinna perearstid
Ülejõe perearst
Raatuse tervisekeskus
Medicum perearstikeskus
Mai perearstikeskus
Rosenthali perearstikeskus
Majaka perearstikeskus
Mahtra perearstikeskus
Nõlvaku perearstikeskus
Al Mare perearstikeskus
Magdaleena perearstikeskus
Mediteri perearstid
Maarjavälja perearstid
Linnamõisa perearstikeskus
Karulaugu perearstikeskus
Kuressaare Perearstikeskus
Tallinna Perearstikeskus
Pärnu Perearstid
Mustamäe Polikliiniku Perearstikeskus
Kalamaja Perearstid
Favora perearstikeskus
Aira perearstikeskus
Laagri perearstikeskus
Märjamaa perearstikeskus
Ränilinna perearstikeskus
Sõmeru perearstikeskus
My Med perearstikeskus
Ädala perearstikeskus
Järveotsa perearstikeskus
Pirita perearstikeskus
Haabersti perearstikeskus
Kivimäe perearstikeskus
Pae perearstikeskus
Tabasalu perearstikeskus

Oma perearsti nime ja kontakte saad vaadata terviseportaalist.