Mobiil-ID annab võimaluse teostada samu e-toiminguid nagu ID kaardiga, otse mobiiltelefonis. See on sinu digitaalne isikutunnistus, mis on sinuga alati kaasas! Enam ei ole vaja eraldi ID kaardi lugejat arvutis vaid kõik toimingud saab teha otse mobiiltelefoni ekraanilt. Sinu mobiil on nii ID kaart kui kaardilugeja. Mobiil ID abil on võimalik siseneda erinevatesse e-keskkondadesse nagu internetipangad (Swedbank, SEB Pank, Krediidipank, Danske Bank), portaalid (ID pilet, Maksu- ja Tolliamet, äriregister) ja iseteenindusbürood (Telia, Eesti Energia, IIZI jpt), teha pangaülekandeid, sõlmida lepinguid, e-hääletada valimistel, anda digiallkirja, kinnitada tuludeklaratsiooni (EMTA) jpm.

Mobiil-ID kasutamiseks on vajalik spetsiaalne SIM-kaart, mis on välajstatud teie mobiilioperaatori poolt ja mobiiltelefon.

Teenuste kasutamisel tuleb e-keskkonda sisenemisel sisestada oma telefoninumber, isikukood või kasutajanimi. Mõne sekundi pärast saadetakse mobiiltelefonile digitaalne isikutuvastuse päring. Sel hetkel peab kontrollima e-keskkonnas ja mobiiltelefonis kuvatavad kontrollkoodi, et need oleks samad. Nõustumiseks tuleb sisestada oma PIN kood, mille järel on kasutaja identifitseeritud ja keskkonda sisse logitud.

Mobiil-ID tegemine

Lepingu Mobiil-ID kasutamiseks saab sõlmida oma praeguse sideoperaatori (Tele2, Elisa, Telia) esindustes. Kaasa tuleb võtta isikut tõendava dokumendina ID kaart.

mobiil id

Mobiil-ID registreerimine ja sertifikaadid

Pärast Mobiil ID lepingu sõlmimist saate ka uue SIM kaardi. Lisaks tuleb taotleda Mobiil-ID sertifikaadid, mida saate teha veebipõhises tatoluskeskkonnas Politsei- ja Piirivalveameti kodulehelt. Digitaalne isikutunnistus kehtib 5 aastat alates sertifikaatide väljastamisest. Teenuse kasutamine on võimalik vaid aktiveeritud staatuses sertifikaatidega.

Mobiil-ID aktiveerimine

Mobiil ID aktiveerimine käib lihtsalt. Vaja on ID kaarti koos PIN koodidega ja ID kaardi lugejat. Mobiil-ID aktiveerimiseks sisenege Politsei- ja Piirivalveameti taotluskeskonda ja jälgi ekraanil kuvatud juhiseid.

Mobiil-ID PIN koodid

Mobiil-ID PIN koodid väljastatakse sulle koos mobiil-ID SIM-kaardiga:

  • PIN1 – isiku tuvastamiseks ehk sisselogimiseks.
  • PIN2 – digitaalallkirja andmiseks ehk kinnitamiseks.
  • PUK – lukku läinud mobiil-ID PIN koodide taasavamiseks.

Mobiil-ID PIN muutmine

Mobiil-ID PIN muutmine on lihtne. PIN koode saab muuta oma telefonis asuva mobiil-ID menüü kaudu. Android seadmes: rakendused > Mobiil-ID. iOS seadmes: Settings > Mobile Data > SIM Applications.

Mobiil-ID vs Smart-ID

Mobiil-ID on SIM-kaardipõhine ja töötab nutiseadmes, kus SIM-kaart asub ja seda saab teisaldada ühest nutiseadmest teise. Smart-ID on mobiiliäpp ja see töötab SIM-kaardist sõltumata nutiseadmes, kuhu see on installeeritud. Kõik riiklikud teenused ja peaaegu kõik erasektori e-teenused, mida saab ID-kaardiga kasutada, on ka mobiil-ID toega. Smart-ID aga nii laialdaselt veel levinud ei ole. Mobiil-ID toega SIM-kaarte väljastavad mobiilsideoperaatorid. Pärast mobiil-ID SIM-kaardi saamist tuleb taotleda Politsei- ja Piirivalveametist sertifikaadid. Smart-ID äpi saab igasse nutiseadmesse ise installida: konto tuleb tuvastada oma mobiil-ID või ID-kaardiga.

Mobiil-ID kasutamisega seotud riigilõivude ja teenustasude kohta saate rohkem infot oma mobiilioperaatorilt. Mobiil-ID kuutasu on tavaliselt 1 euro. Smart-ID rakenduse allalaadimine ja kasutamine on kõigile tasuta. Mobiil-ID liitumiseks külastage oma mobiilioperaatori teeninduspunkti ja võtke kaasa isikut tõendav dokument (ID-kaart või pass). Smart-ID liitumiseks laadige alla äpp ja looge Smart-ID konto: see tuvastada ID-kaardi või mobiil-ID abil.

Mobiil-ID-ga liitumiseks pead olema vähemalt 15-aastane. Täpsemad tingimused saate oma mobiilioperaatorilt. Smart-ID ei oma vanusepiirangut, kuid noorema kui 18-aastase isiku konto peab ID-kaardi või mobiil-ID abil autoriseerima lapsevanem. Mobiil-ID sertifikaatide kehtivusaeg on viis aastat. Smart-ID kontode kehtivusaeg on kolm aastat.

Hinnad ja teenustasud

Tuleks arvestada ka järgmiste kuludega: liitudes tuleb maksta riigilõiv 10€ (NB! Mõned sideoperaatorid teevad kampaaniaid, kus see makstakse sinu eest ära), SIM-kaardi vahetus ja igakuine kuutasu. Mobiili-ID teenuse autentimise ja allkirjastamise teated tulevad otse telefoni ekraanile. Välismaal olles lisandub mobiiliarvele Eestisse SMS’i saatmise paketipõhine hind.

Digitaalne isikutunnistus

Mobiil-ID on riiklikult tunnustatud digitaalne isikutunnistus, mille sertifikaate väljastab Politsei- ja Piirivalveamet. Selle abil antav digitaalallkiri on võrdne sinu käsitsi kirjutatud allkirjaga.

NB! SIM-kaardi või telefoni kadumise/varguse korral võtta ühendust oma sideoperaatoriga – infotelefoni teel või esinduses.

Mobiil-ID sertifikaadid

Mobiil-ID sertifikaadid kehtivad 5 aastat ja need väljastatakse koos mobiil-ID SIM-kaardiga. uhul, kui sinu mobiil-IDga seotud telefon on kadunud või varastatud, tuleks koheselt peatada mobiil-ID sertifikaadid: ainult nii oled kaitstud identiteedivarguste eest. Mobiil-ID sertifikaate ei saa uuendada. Sertifikaatide aegumisel tuleb pöörduda oma mobiilsideoperaatori poole ning mobiil-ID SIM-kaart välja vahetada ja mobiil-ID uuesti aktiveerida.

Tellimine

Digitaalne isikutunnistus Mobiil ID ja uus SIM kaart telli oma sideoperaatori juurest: Tele2, Elisa või Telia.

Telia Mobiil-ID

Alates 02. oktoobrist 2022 saad Mobiil-ID teenust tellida Telia klient vaid iseteenindusesest. Selleks on vaja oma ID-kaarti ning selle PIN2 koodi. Mobiil-ID toimimiseks vajalikud sertifikaadid aktiveeritakse liitumisprotsessis automaatselt ning mingeid lisatoiminguid tegema ei pea. Varem pidi eraldi politsei.ee lehel need aktiveerima. Lisandunud on ka mitme Mobiil-ID võimalus ehk ühel inimesel võib olla mitu Mobiil-ID-d. Ühe mobiilinumbri kohta saab aga kasutada ainult ühte Mobiil-ID-d.

Elisa Mobiil-ID

Mobiil-ID-ga saab liituda nii ELisa iseteeninduses kui esinduses. Lepingu saab sõlmida üksnes oma nimele või alaealisele eestkostja poolt. Kasutaja vanuses 18+ saab lepingu sõlmida iseseisvalt, kui ta on lepingu omanik või lepingu omanik on talle määranud iseteeninduses täisvolituse. Lepingu sõlmimiseks on vaja kehtivat ID-kaarti või Digi-ID-d koos passiga. Enamus SIM-kaartidel on Mobiil-ID kasutamise tugi juba olemas. SIM-kaart tuleb aga välja vahetada juhul, kui kasutusel on vanem SIM-kaart, mis ei toeta Mobiil-ID-d. Ühel inimesel võib olla mitu Mobiil-ID lepingut, kuid iga mobiilinumbri kohta ainult üks. Mobiil-ID sertifikaat aktiveerub automaatselt peale liitumist ja kehtib 5 aastat. Elisa saadab sõnumi, kui sertifikaadid hakkavad aeguma. Sertifikaatide kehtivust saab vaadata iseteenindusest.

Pea meeles, et sisestades oma mobiiltelefonis Mobiil-ID PIN1 või PIN2 koodi, siis nõustud e-teenuse sisuga, kinnitad tegevuse ja vastutad selle tagajärgede eest. Mobiil-ID-ga antud digiallkiri (st PIN2 sisestamine) on võrdne omakäelise allkirjaga.