ID kaardi lugeja abil saad end elektrooniliselt tuvastada ja anda digitaalselt digiallkirja. See võimaldab pea kõikidesse Eesti suuremate e-teenuste keskondadesse mugavalt ja turvaliselt siseneda. E-hääletamisel osalemiseks on vaja ID-kaardi lugejat ja ID-kaarti.
Erinevad ID kaardi lugejad
Enamikud USB liidesega ID kaardi lugejad töötavad nii Windows kui ka Linux ja Mac OSX operatsioonisüsteemidega. Poelettidel on erinevat tüüpi kaardi lugejaid. Kõige tavalisem on USB juhtmega kaardi lugejad, mida on hea kasutada lauaarvutit kasutades või kontoris. Kui liigute ringi, kasutate sülearvutit või tahvelarvutit, siis kõige mugavam variant on USB mälupulga tüüpi ID kaardi lugejad. Nendel ei ole tülikat pikka juhet ja lugeja saab ühendada otse sülearvuti USB pistikusse. Lisaks on olemas ka klaviatuuriga ID lugeja. Nendel on eraldi ekraan ja numbriklaviatuur, mis tagab turvalise paroolide kasutuse. Turvaliseks muudab see selle, et sisestatud PIN koodi ei ole võimalik kuidagi arvutist salaja salvestada. Samuti on olemas sisseehitatud ID kaardi lugejaga klaviatuurid ja sülearvutid.
Millist ID kaardi lugejat valida?
Vali endale ID kaardi lugeja millega on lihtne ja mugav igapäevaseid toiminguid teha. ID kaardi lugejaid müüakse enamikes elektroonika poodides. Odavama kaardilugeja hind võib olla kõigest 5 eurot, kallimad aga kuni 15-20 eurot.
Kui ID kaardi lugeja ei tööta?
Alati tasub kontrollda, kas ID kaardi lugeja draiverid on arvutisse paigaldatud. Soovitatav on ID kaardi lugeja ühendada arvutiga enne internetilehitseja (Internet Explorer, Firefox, Chrome, Safari) avamist. Kui kaardi lugeja ei tööta, siis esimese asjana võiks veebilehitseja sulgeda, ühendada lugeja, sisestada ID kaart ja alles siis uuesti aknad avada. Tihti võib juhtuda ka nii, et ID-kaart on kaardilugejasse teispidi sisestatud. Kontrolli, kas kiip peab olema üleval või all. Kontrolli üle ka ID kaardi tarkvara. Alati kasuta oma arvutis kõige uuemat tarkvara versiooni.