Euroopa Parlamendi valimised 2024 toimuvad 9. juunil (valimispäev).

Valimisnädal algab esmaspäeval ja koosneb kuuest eelhääletamise päevast ning lõpeb pühapäeval, valimispäeval. Ehk valmisnädal kestab 3. juunist 9. juunini. Sh 3.-8. juunil toimub elektrooniline e-hääletamine ja eelhääletamine.

Euroopa Parlamendi valimised

Eestist valitakse Euroopa Parlamenti seitse liiget. Valimistel on võimalik osaleda nii erakondadel kui ka üksikkandidaatidel. Euroopa Parlamendi valimistel moodustab Eesti ühe valimisringkonna. Hääletamisõigus on Eesti kodanikul, kes on valimispäevaks saanud 18-aastaseks.

Euroopa valimised on ühed maailma suurimatest demokraatlikest valimistest. Iga viie aasta tagant valitakse 720 Euroopa Parlamendi liiget, kes esindavad kodanikke. Pärast valimisi liituvad nad poliitiliste fraktsioonidega vastavalt oma veendumustele. Euroopa Liidu kodanikud saavad valida ja kandideerida oma koduriigis või muus Euroopa Liidu riigis, kus nad elavad.

Eelhääletamine

Eelhääletamine toimub 3.-8. juunil 2024. Esmaspäevast neljapäevani (3.-6. juuni) on igas vallas ja linnas avatud vähemalt üks valimisjaoskond, kus saavad hääletada kõik valijad, sealhulgas ka valijad, kelle elukoht on mõnes muus valimisringkonnas.

Reedel ja laupäeval (7. ja 8. juunil) saab hääletada ainult elukohajärgses valimisringkonnas paiknevates valimisjaoskondade hääletamisruumides.

Eelhääletamise päevadel algab hääletamine kell 12:00 ja lõpeb kell 20:00. Valimispäeval algab hääletamine kell 9:00 ja lõpeb kell 20:00.

Hääletama minnes tuleks kaasa võtta isikut tõendav dokument, millel on isiku nimi, sünniaeg või isikukood ja foto. Isikut tõendavad dokumendid on näiteks: ID-kaart, pass või juhiluba. Valijakaarti kaasa võtma ei pea. Eestis ei ole hääletamine kohustuslik.

Elektrooniline hääletamine ehk e-valimised

Eestis saab Euroopa Parlamendi valimistel hääletada interneti teel. E-valimised toimuvad nagu eelhääletamine 3.-8. juunil 2024. E-hääletamine algab 03. juunil kell 09:00 ja kestab ööpäevaringselt kuni 8. juuli kella 20:00-ni.

Selle kohta loe lähemalt e-hääletamine lehelt.

Valimised 2024 kandidaadid

Euroopa Parlamendi valimised toimuvad ühes üleriigilises valimisringkonnas, seega saab kõikjal Eestis valida samu kandidaate – erakonnad ja üksikkandidaadid:

Reformierakonna valimisnimekiri

Eesti Reformierakond kandidaadid:

Sotside valimisnimekiri

Sotsiaaldemokraatlik Erakond kandidaadid:

Keskerakonna valimisnimekiri

Eesti Keskerakond kandidaadid:

EKRE valimisnimekiri

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond kandidaadid:

Isamaa valimisnimekiri

ISAMAA Erakond kandidaadid:

Eesti 200 valimisnimekiri

Erakond Eesti 200 kandidaadid:

Roheliste valimisnimekiri

Erakond Eestimaa Rohelised kandidaadid:

Üha ebastabiilsemas maailmas tegeleb Euroopa Liit ülemaailmsete probleemide lahendamisega, millega ükski liikmesriik üksinda toime ei tuleks. Kõik see on väga suur töö. Hääletama minemine on sinu võimalus seda protsessi mõjutada. Sinu hääl loeb. Kui sa hääletad, siis sa otsustad.

Valimiste statistika ja valimisaktiivsus

2019. aasta Euroopa Parlamendi valimiste ajal oli valijaid kokku 885 417, kellest hääletamas käisid 332 859. Nendest e-hääletas 155 521. Europarlamendi valimiste osalusprotsent oli 37,6%. Kõige aktiivsemalt käisid valimas Harju (41,9%), Hiiu (37,8%) ja Lääne (37,5%) maakonna inimesed. Lisaks Tallinn (42,9%) ja Tartu linn (42,1%). Kõige madalam Ida-Virumaal (24,3%).

valimisaktiivsus

Kõige rohkem jaoskonnas antud hääli sai Eesti Keskerakond (37 244) ja kõige rohkem e-hääli sai Eesti Reformierakond (54 501). Kõige suurem häältesaak oli: Marina Kaljurand (65 549), Andrus Ansip (41 017), Urmas Paet (​​30 014).

Sinu hääl mõjutab oluliste teemade otsustamist, sealhulgas majandus, energia, kliima ja Euroopa roll maailmas. Hääletades annate endast märku, aitate kujundada järgmist Euroopa Parlamenti ning osalete oma tuleviku kujundamisel. Europarlamendi valimistel hääletades lükkame asjad käima ja valimistel tehtud otsused mõjutavad meie elu.

euroopa parlamendi liikmed

Eesti Euroopa Parlamendi liikmed

Hetkel esindavad Eestir Euroopa Parlamendis seiste liiget:

Kui tihti toimuvad Euroopa Parlamendi valimised?

Valimised korraldatakse viie aasta tagant, viimati toimusid need 2019. aasta mais. Järgmised valimised on 2024. aastal – 6.-9. juuni. Valimised toimuvad kõigis 27 Euroopa Liidu liikmesriigis.

Enamikus Euroopa Liidu riikides on hääleõigus antud 18-aastastele ja vanematele kodanikele. Siiski on mõned riigid langetanud valimisiga, soovides sellega suurendada noorte osalust demokraatlikus protsessis. Austrias, Belgias, Maltal ja Saksamaal saavad valida juba 16-aastased ja Kreekas 17-aastased.

Mitu parlamendiliiget valitakse?

2024. aastal valitakse 720 parlamendiliiget. Parlamendiliikmete arv otsustatakse enne valimisi. Parlamendiliikmeid võib lisaks presidendile kokku olla kuni 750. Praegu on parlamendiliikmeid 705. Igat Euroopa Liidu riiki esindab kõige vähem 6 ja kõige rohkem 96 parlamendiliiget.