Digiretsept on elektrooniline paberivaba ravimiretsept, mille arst kirjutab teile välja elektrooniliselt arvutis. 2010. aastal hakati Eestis kasutama digiretsepti süsteemi, mis tagab kiire ja paberivaba infoliikumise arsti, apteekri ja patsiendi vahel. Eestis on kõikide arstide arvutid ühendatud internetiga, mistõttu on neil võimalik digiretsepte koostada.

Arst saab arvuti abil teile ravimeid või meditsiiniseadmeid elektrooniliselt välja kirjutada ja uuendada – seda nimetatakse digiretseptiks. Digiretsepti paberile printimise asemel saadab teie arst selle otse arvutist retseptide täitmise asutusse. Retseptide kirjutamiseks ja töötlemiseks on loodud elektrooniline andmebaas Retseptikeskus, mille kaudu saab retsepti kätte igast Eesti apteegist. Apteeker näeb vaid selle konkreetse isiku retsepte. Ravimit ostval isikul peab apteeki külastades olema kaasas pildi ja isikukoodiga isikut tõendav dokument, näiteks ID-kaart, juhiluba või pass. Kui ostate ravimit teisele inimesele, peate teadma tema isikukoodi.

digiretsept

Digiretsept kehtib sama kaua kui paberretsept, mis ühekordse retsepti puhul on kuni 60 päeva, kolmekordse puhul 180 päeva ja narkootilise ravimi retsepti puhul 14 päeva. Arstil on õigus retsepti pikkust lühendada. Ravimeid saab osta kohe, kui arst digiretsepti vormistab ja kinnitab. Ainult arst võib oma retsepti tühistada.

Ravimit saab digiretseptiga osta ainult ühe kord. Vajadusel saab osta väiksema koguse kui retseptil kirjas. Ostmata jäänud ravimikogust ei saa hiljem sama retsepti alusel osta. Selleks peab arst välja kirjutama uue retsepti. Kui teil on vaja retsepti pikendada, võtke ühendust oma arstiga. Telefoni või kirja teel saab pikendada vaid korduvaid retsepte.

Minu digiretseptid

Patsiendil on digiretsepti koostamisel võimalus piirata ravimi ostuõigust. Kõik digiretseptid on vaikimisi avalikud, kuid arstil on võimalus seda retsepti kirjutades muuta.

  • Privaatne retsept – apteegist võib retsepti osta ainult patsient ise.
  • Volitatud retsept – patsient või tema poolt patsiendiportaalis (Digilugu) volitatud isikud saavad retsepti välja osta apteegist.
  • Avalike retsept – neid retsepte saavad apteegist osta kõik, kes teavad patsiendi isikukoodi. Ostja peab näitama ka enda isikut tõendavat dokumenti.

Veebisaidil Eesti.ee saate vaadata kõiki oma digiretsepte. Oma lapse ID-kaardiga sisse logides saad vaadata tema digiretsepte. Iga Eesti apteek müüb sulle ravimeid, kui sul on digiretsept. Eesti digiretsept kehtib Soomes ja Horvaatias. Retsepti ostma minnes võta kaasa vaid ID-kaart või pass. Vaata ka uut Terviseportaali.

Vaata ka: digiregistratuur