Euroopa Keskpank on välja töötanud kontseptsiooni digieuro loomiseks. Digieuro tähendab sisuliselt digitaalset sularaha. Siiski nõuab digieuro turvaline ja tõhus kasutuselevõtt ettevalmistust ning veidi aega.

digieuro

Tarbijate jaoks avaneksid digieuroga uued võimalused maksete tegemisel. Selle abil saaks tasuda ilma internetiühenduse või pangakontota ning kasutamine oleks täiesti tasuta. Samuti oleks digieuroga tehtud tehingute privaatsustase peaaegu sama kõrge kui sularaha maksete puhul.

Digieuro ei asendaks sularaha, vaid täiendaks seda, pakkudes elektroonilist alternatiivi. Digieuro säilitaks privaatsuse ja võimaldaks selle kasutamist ka ilma internetiühenduseta.

Maksete sooritamisel kasutavad üha enam inimesed sularaha asemel oma pangakaarti, krediitkaarti või muid digitaalseid maksevahendeid, sageli nutitelefoni rakenduse kaudu. Selle tulemusena kasutatakse digitaalseid makseid üha enam poodides ja restoranides, isegi väikeste summade puhul. Paljud ütlevad, et eelistavad digitaalselt maksta, sest see on lihtne ja turvaline ning nad ei pea sularaha kaasas kandma.

Keskpank tagaks digieuroga tarbijatele turvalise ja tasuta maksevahendi, mida oleks lihtne kasutada ja mida aktsepteeritakse kogu euroalal, sarnaselt sularahale.

Digitaalne euro on keskpanga elektroonilisel kujul olev raha ning sellel kehtib keskpanga garantii, mis teeb sellest usaldusväärse maksevahendi, mille väärtus ei muutu.

On oluline märkida, et sularaha jääb alles. Seni, kuni on nõudlust, tagaks Euroopa Keskpank, et euro sularaha – nii paberraha kui ka müntide kujul – jääb tulevikus laialdaselt kättesaadavaks.

Euroopa Komisjon esitas 28. juunil 2023 kaks ettepanekut. Esimene ettepanek tagab euroalal euro pangatähtede ja müntide jätkuva kättesaadavuse ja kasutusvõimaluse ning teine loob raamistiku võimaliku uue digitaalse euro jaoks, mida Euroopa Keskpank võib tulevikus kasutusele võtta, täiendades sellega olemasolevat sularaha.

Digieurol ei ole mingit seost krüptovaradega. Krüptoraha ei ole tagatud keskse institutsiooni poolt, seega ei ole kindlustust, et neid varasid saaks igal ajal sularahaks vahetada. Samuti ei täida need raha tavapäraseid põhiülesandeid, mis hõlmavad usaldusväärset maksevahendit, väärtuse säilitamise vahendit ja väärtuse mõõtühikut. Krüptoraha väärtus on väga volatiilne, mistõttu neid ei kasutata tavaliselt igapäevaste maksete tegemiseks.

Erinevalt Bitcoinist, mille väärtus sõltub turu volatiilsusest, on stabiilne krüptovara selline krüptoraha, mille turuväärtust püütakse siduda mõne välise võrdlusalusega, näiteks traditsioonilise vääringuga.

Euroopas on sularaha jätkuvalt kõige sagedamini kasutatav makseviis, kuid elektrooniliste ja mobiilimaksete kasutamine on kasvamas. Seetõttu on oluline säilitada keskpangaraha roll, kuna see on üha digitaalset maailma toetava tõhusa maksesüsteemi põhielement. Uuringute kohaselt eelistab 55% euroala tarbijatest elektroonilisi makseid.

Üha digitaalsemas maailmas võib digieuro tuua kasu inimestele ja ettevõtjatele, edendada innovatsiooni ja tugevdada Euroopa Liidu avatud strateegilist autonoomiat.